Dinamik Web Sitesi Nedir?

Günümüzde artık en çok tercih edilen web site türlerinin başında dinamik siteler gelmektedir. Bunun en büyük sebepleri ise, kullanıcılarına bir çok fırsatlar sunmasıdır. Bu fırsatları şöyle sıralayabiliriz.

» Kolay Yönetilebilir Olması
» Birçok içerik ve bilgiyi saklayabilmesi
» İçeriklerin anında güncellenebilmesi
» Bir içeriği aynı anda yayınlayabilmesi (Haber,Duyuru, Anket, Foto Galeri, Video Galeri, Makale, Portföy, Ürünler, Üye ve Müşteri Hizmetleri vs.)
» Arama Motorları tarafından sevilmesi
» Güvenilir olması
» Tasarımcısı dışında istenilen herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilmesi

gibi bir çok fayda sağlar.

Dinamik site, statik siteye göre daha kullanışlıdır. Site sahipleri hiç bir bilgisi olmasa dahi bu tarz siteleri rahatlıkla yönetebilirler.

Kodlama Alt yapısı

Dinamik sitelerin alt yapısında genelde birden çok kodlama dili ve aracı kullanılır. Bunlardan en bilindik olanları ise PHP, ASP’dir.

Bu kodlama dilleriyle hazırlanan web siteleri Veri Tabanı dediğim, sitenin bilgilerinin bulunduğu alanlar ile paralel olarak çalışır ve site bilgilerini yapılan sorgular sonucunda veri tabanından alarak ziyaretçi karşısına hızlı bir şekilde çıkarır.

Verilerin sakladığı veri tabanların en bilindikleri ise, MYSQL, SQL Server’dır.

Yaptıracağınız web sitelerinin, dinamik site olması sizin veya kurum, kuruluşunuz için büyük bir avantaj sağlayacağını unutmayın.